Kontaktní čočky, Internetová poradna oční optiky Eyes Optik

Síť očních optik na Jižní Moravě

Kontaktní čočky - časté dotazy

Říká se, že je nošení kontaktních čoček nepohodlné. Je to pravda?

Pokud se rozhodnete nosit kontaktní čočky, je dobré se objednat na první aplikaci k odborníkovi (tzn. oční lékař nebo optometrista), který nejlépe posoudí, jaké čočky jsou pro Vás nejvhodnější. V tomhle ohledu nedoporučujeme žádný hazard! Nejprve Vám budou přesně změřeny hodnoty pro kontaktní čočky, odborník Vám prohlédne oči a vybere správnou kontaktní čočku. Potom se naučíte základní manipulaci s čočkami a získáte cenné informace o kontaktních čočkách a jejich používání.

Říká se, že je nošení kontaktních čoček nepohodlné. Je to pravda?

Dnešní moderní kontaktní čočky nepřináší svým majitelům vůbec žádné nepohodlí. Kvalitní čočky jsou tenké, ohebné a měkké. V prvé řadě ale výborně uchovávají vlhkost, což přináší velmi pohodlné nošení. Díky svému tvaru a materiálu se čočky dokáží přizpůsobit jedinečnému tvaru Vašich očí. Budete-li je pravidelně vyměňovat a udržovat v čistotě, pak je při nošení nebudete vůbec cítit.

Může mi při rychlém pohybu čočka z oka vypadnout?

Vypadnutí kontaktní čočky z oka je téměř nemožné. Stává se to jen velmi zřídka a pokud se Vám taková nepříjemnost přihodí, pak určitě navštivte svého optometristu nebo lékaře. Problém může být v tvrdosti a průměru vašich čoček. Ty tvrdší mají většinou menší průměr a nemusí držet na oku stejně dobře, jako čočky měkké. Při správném výběru se však nemusíte bát s čočkami provozovat i ty nejnáročnější aktivity.

Zabraňují kontaktní čočky "dýchání" mých očí?

Moderní čočky jsou vyrobeny z materiálů, které zajišťují dostatečný přísun kyslíku k rohovce a umožňují Vašim očím bezpečně "dýchat". Nemusíte se proto bát, že by byl Váš zrak nějak ohrožen. Je však důležité, abyste své čočky uchovávali v dobré kondici a čistili je prostředky k tomuto určenými. Usazeniny na jejich povrchu totiž mohou bránit prostupu kyslíku.

Mohou mi při nošení čočky skloznout za oko?

Ne, to se stát nemůže. Mohou sice ve výjimečných případech sklouznout ze své správné polohy, za oko se však dostat nemohou. Oko je chráněno spojivkou - blánou, která přechází z jeho povrchu na zadní stranu víček a brání tomu, aby se dostala čočka za oko.

Umožňují kontaktní čočky stejně dobré vidění jako brýle?

Ano a někdy mohou být i lepší než normální brýle. Jsou totiž uloženy přímo na oku, narozdíl od brýlí, které korigují Váš zrak se vzdálenosti jednoho až dvou centimetrů. Protože se pohybují současně s očima, umožňují lepší periferní vidění než brýle bez ohledu na to, kterým směrem se zrovna díváte.

Mohu si vzít kontaktní čočky do bazénu?

Koupání v bazénu se doporučuje pouze s použitím jednodenních čoček. Jestliže máte čočky s delší výměnou, proveďte dezinfekci Vašich čoček roztokem na kontaktní čočky co nejdříve po opuštění bazénu. Pokud plavete pod vodou, samozřejmě použijte plavecké brýle.

Můžu spát v kontaktních čočkách?

Na našem trhu existuje několik druhů kontaktních čoček, které jsou určeny k prodlouženému nošení a to buď na 7 dní a 6 nocí nebo na 30 dnů a 29 nocí. Tyto čočky se vyznačují lepšími parametry propustnosti pro kyslík na rozdíl od ostatních čoček.