Dioptrické brýle, Internetová poradna oční optiky Eyes Optik

Síť očních optik na Jižní Moravě

Dioptrické brýle - časté dotazy

Potřebuji brýle na čtení a do práce. Jak je správě vybrat?

U brýlí na blízko určených ke čtení je důležitá vzdálenost, na kterou čtete (tzv. čtecí vzdálenost). Ta se nemusí vždy shodovat se vzdáleností, na kterou pracujete. Ku příkladu čtení tištěného dokumentu probíhá nejčastěji ve vzdálenosti asi 35 cm od textu, zatímco monitor počítače bývá od očí vzdálen 80 až 100 cm.

Vhodné řešení Vám pomůže nalézt lékař či Optometrista je vystudovaný odborník pro zjišťování dioptrických korekcí a dalších činností s tím spojených.optometrista. Je však nezbytně nutné předem sdělit, na jakou vzdálenost (respektive k jaké činnosti) je budete používat. Ušetříte si tak mnohá nedorozumění.

Pracuji v obchodě (skladu atd.) a musím neustále měnit brýle na čtení, na dálku a na počítač. Existují skla, která mi umožní vidět na všechny vzdálenosti?

Váš případ je ukázkovým příkladem toho, kdy je vhodné zvolit takzvané multifokální, neboli progresivní, skla. Ty Vám umožní dobře vidět s jedněmi brýlemi na všechny zmiňované vzdálenosti. Můžete je tedy použít na čtení, dálku i na Progresivní vzdálenost, nebo-li střední vzdálenost. Vzdálenost mezi čtením a dálkou.progresivní vzdálenost.

Zvolit si můžete i prioritní ohnisko. Tímto si určíte velikost kanálů na čtení, dálku či progresivní vzdálenost. Můžete zvolit i takovou verzi, která používá ohnisek téměř rovnoměrně.

Pozor, na multifokální skla je třeba si zvyknout a nepropadat panice hned po prvním dojmu. Jejich nošení si vyžaduje pár chvil tréninku. Pokud se nenecháte prvotním nezvyklým zážitkem odradit, pak se Vám tyto skla bohatě odmění. Prostě je ráno nasadíte a večer sundáte.

Špatně vidím. Co mám udělat pro to, abych získal/la brýle?

Možnosti jsou dvě. Buď si vezmete kartičku pojištěnce a navštívíte polikliniku či praktického očního lékaře, anebo navštívíte přímo prodejnu oční optiky.

Oční lékař Vám provede vyšetření a na jeho základě vystaví lékařský předpis. Na základě tohoto předpisu můžete mít nárok na slevu od Vaší zdravotní pojišťovny z následně koupených dioptrických brýlí.

Pokud navštívíte přímo prodejnu očí optiky, zjistěte si zda má kvalifikovaný personál (Optometrista je vystudovaný odborník pro zjišťování dioptrických korekcí a dalších činností s tím spojených.optometristu, Oftalmolog je vystudovaný odborník pro zjišťování dioptrických korekcí a dalších činností s tím spojených.oftalmologa) a příslušné vybavení (Optotyp je skříňka nebo tabule s vyznačením různých velikostí písmen, které zákazník čte. Slouží ke kontrole zraku.optotyp, Štěrbinová lampa je přístroj, který se využívá např. k prohlídce oka před prvním aplikováním čoček, nebo i k preventivním kontrolám.štěrbinovou lampu, Refraktometr je přístroj k výchozímu zjištění hodnot dioptrií na čtení, dálku, nebo střední vzdálenost. Případně se používá k zjištění velikosti zakřivení u kontaktních čoček.refraktometr, Sada zkušebních skel se používá společně s optotypem. Obsahuje zkušební obruby a širokou škálu zkušebních skel, které je možno dávat do zkušební obruby a vyzkoušet, jestli hodnoty zjištěné na refraktometru odpovídají skutečnosti.sadu zkušebních skel). Výhodou této možnosti je fakt, že v oční optice strávíte zpravidla daleko méně času, než v ordinaci očního lékaře. Nevýhodou je, že neobdržíte recept, nezaměstnává-li optika očního lékaře se smlouvami na zdravotní pojišťovny.

Pokud mám recept od očního lékaře, mohu si brýle nechat vyhotovit v kterékoli oční optice?

Samozřejmě. Jen na Vás záleží, pro kterou optiku se rozhodnete. Nenechte se přesvědčit o čemkoli jiném. Víme, že se to běžně děje. Někteří lidé tak zneužívají nedostatečné informovanosti zákazníků.